Sponsorzy

Reklama

Ogłoszenia

UWAGA!!!

Najbliższe spotkanie dla Ratowników i Kandydatów odbędzie się 31.01.2014r. o godz. 15:00 w budynku PCK przy ul. Rzecznej 20. Serdecznie zapraszamy.

 


UWAGA!!!

Najbliższe spotkanie dla Kandydatów do Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Przemyślu odbędzie się 31.01.2014r. o godz. 16:00 w Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Grunwaldzkiej 81 w Przemyślu. Serdecznie zapraszamy!

Użytkowników : 63
Artykułów : 49
Odsłon : 103993

Podatek

Być Gotowym na EURO 2012r.
Do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, które zostaną rozegrane na stadionach Polski i Ukrainy pozostał tylko rok. Przygotowania do tej wielkiej imprezy widać na każdym kroku; dobiegają końca prace przy stadionach, budowane są kolejne kilometry autostrad, modernizowane są dworce kolejowe. Ale czy przygotowane są służby, które będą czuwały nad bezpieczeństwem milionów kibiców z całej Europy? Próbę odpowiedzi na to pytanie podjął Polski Czerwony Krzyż w Przemyślu.

  W dniach od 31 maja do 2 czerwca Grupa Ratownictwa PCK Przemyśl przy współudziale Komendy Miejskiej PSP, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu oraz Urzędu Gminy Żurawica; zorganizowała ogólnopolskie ćwiczenia ratownicze pod nazwą „BYĆ GOTOWYM NA EURO2012”. Patronat nad ćwiczeniami zdecydowali się objąć Wojewoda Podkarpacki pani Małgorzata Chomycz, Prezydent Miasta Przemyśla pan Robert Choma, Starosta Przemyski pan Jan Pączek, Wójt Gminy Żurawica pan Janusz Szabaga oraz Poseł na Sejm pan Piotr Tomański. Udział w przemyskich ćwiczeniach wzięło pięć Grup Ratownictwa PCK z Będzina, Kielc, Łomży, Przemyśla i Sandomierza oraz wszystkie zawodowe służby ratownicze
z powiatu przemyskiego tj. KM PSP w Przemyślu, KM Policji w Przemyślu, BiOSG, Straż Miejska, Straż Ochrony Kolei i Pogotowie Ratunkowe a także 8 jednostek OSP należących do Krajowego Systemy Ratowniczo Gaśniczego.

             Przemyśl nie jest co prawda gospodarzem żadnego z meczy turnieju ale jego położenie geograficzne sprawia iż stanie się on jednym z głównych węzłów komunikacyjnych pomiędzy Polską a Ukrainą. Dlatego organizatorzy ćwiczeń duży nacisk położyli na doskonalenie działań ratowniczych na miejscu katastrof komunikacyjnych z dużą liczbą poszkodowanych. W czasie trzech dni manewrów przeprowadzono cztery epizody ćwiczeniowe.

 Pierwsze wydarzenie miało miejsce na głównej trasie wylotowej z miasta w kierunku granicy, w którym autobus wiozący kibiców uderza w bok samochodu osobowego wyjeżdżającego z drogi podporządkowanej. Tuż przed kolizją kierowca chcąc uniknąć zderzenia wykonuje nagły manewr omijający powodując przewrócenie autobusu. Nadjeżdżający z nadmierną prędkością kolejny samochód osobowy z impetem uderza
w wywrócony pojazd. W obu autach osobowych biorących udział w zdarzeniu są uwięzione po dwie osoby w ciężkim stanie, natomiast w autokarze znajduje się komplet pasażerów (razem blisko 50 osób). Dodatkowym utrudnieniem jest pora wieczorna i szczyt komunikacji oraz pobliże największych supermarketów i dużego osiedla.

             W następnym przypadku, zwiedzający piękne przemyskie okolice kibice gubią się
w pobliżu jednego z fortów twierdzy przemyśl. Ze względu na trudne warunki atmosferyczne nie możliwe było wykorzystanie do poszukiwań śmigłowca Straży Granicznej, dlatego na ratunek musza udać się ratownicy pieszo przeczesując spory teren, trwa ewakuacja zaopatrzenie wyziębionych i rannych, kolejne patrole docierają do poszkodowanych przeżywając sprawdzian umiejętności survivalowych. Scenariusz tego ćwiczenia przygotowany przez kpt. SG Leszka Prokopa przewidywał również zadania dodatkowe, mające na celu doskonalenie pracy z mapą.

             Kolejne scenariusz ćwiczeniowy przewiduje, iż po kilkunastu minutach od opuszczenia stacji w jednym z wagonów pociągu relacji Przemyśl – Kraków, wiozącym kibiców na mecz piłki nożnej rozgrywany w ramach EURO2012, eksploduje ładunek pirotechniczny. Wagon, w którym doszło do eksplozji zaczyna się palić, jest w nim dużo poszkodowanych. Skład po chwili się zatrzymuje, kilku oszołomionych poszkodowanych z sąsiednich wagonów wysiada i próbuje oddalić się od pociągu. W dalszym ciągu znajduje się w nich wielu nieprzytomnych poszkodowanych. Ilość poszkodowanych przekracza możliwości ratownicze przybyłych na miejsce służb (zdarzenie masowe). Miejsce, gdzie zatrzymał się skład jest odludne, prowadzi do niego tylko wąska polna droga.

             Zwieńczeniem wspólnych ćwiczeń będzie pokaz ratownictwa i ewakuacji jednego
z największych hoteli w Przemyślu, który już przygotowany jest na przyjęcie gości
z zagranicy. Wczesnym rankiem na przedostatnim piętrze hotelu Gromada został podłożony ogień. Pracownicy nie zdołali zatrzymać podpalacza, który nadal przebywa w budynku. Wielu gości nadal śpi. Obsłudze hotelu nie udaje się ugasić ognia, alarmują gości
i rozpoczynają ewakuacje. Kilku pensjonariuszy z ostatniego piętra nie zdążyło opuścić budynku i zostali uwięzieni. Nie można też doliczyć się wszystkich gości z czwartego piętra. Dodatkowo z relacji obsługi hotelu wynika, iż podpalacz jest obcokrajowcem i może być uzbrojony.

            W/w epizodach udział wzięło ponad 200 uczestników w śród, których sporą grupę stanowili pozoranci – studenci Medycznej Szkoły Policealnej w Przemyślu.

             Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie współpracy Grup Ratownictwa PCK
z zawodowymi służbami ratowniczymi oraz ujednolicenie standardów z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy pomiędzy służbami ratowniczymi i czerwonokrzyskimi Grupami. Ważne również było ukazanie opinii publicznej, a szczególnie przedstawicielom samorządów, możliwości technicznych i poziomu wyszkolenia ratowników Polskiego Czerwonego Krzyża. Cele te udało się osiągnąć w stu procentach.

 Jako Grupy Ratownictwa PCK dążymy do profesjonalizacji swoich działań i do stania się wiarygodnym partnerem dla służb zawodowych. Najlepszą drogą do zaufania i dobrej współpracy w zakresie ratownictwa jest wzajemne poznanie się i jasne określenie kompetencji i zadań jakie moglibyśmy razem podejmować. Powyższe ćwiczenia były do tego doskonałą okazją. Są to bardzo ważne doświadczenia, które pozwolą na jeszcze lepsze przygotowanie się do zabezpieczenia zbliżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

 Grupa Ratownictwa PCK Przemyśl – organizator ćwiczeń składa podziękowania dla  wszystkich uczestników manewrów za udział w naszym przedsięwzięciu. Gorące podziękowania składamy również na ręce władz samorządowych oraz sponsorów bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie ćwiczeń na tak wielką skalę.

Tekst: Łukasz Szaruga

Zdjęcia: Rafał Łaskawiec

 

 
Valid XHTML & CSS | Template Design INFOTAX | Copyright © 2011 by INFOTAX